ویژگی‌های اصلی وردپرس ۳.۶ یا اسکار چیست!؟

آخرین نگارش وردپرس یعنی نسخه ۳.۶ با نام «اسکار» با قالب و قابلیت‌های جدیدی دیروز ارائه شد که در ادامه به بررسی موراد جدیدی که در آن برای استفاده کنندگان و برنامه‌نویسان وردپرس ایجاد شده می‌پردازیم. بزرگترین تغییر جدید آن برخلاف خبر‌های قبلی قالب جدید دوهزار و سیزده است دیگر تغییرات را می‌توان در ظاهر بعضی از قسمت‌های رابط کاربری و همچنین بهبود‌های در ذخیره سازی اتوماتیک و همچنین پشتیبانی درونی از ویدئو و صوت دانست.

قالب دوهزار و سیزده

وردپرس در برخی از نگارش‌های جدید قالب جدیدی را با امکانات و ظاهر جدیدی به جامعه وردپرسی معرفی می‌کند اینبار قالب دوهزار و سیزده به همراه وردپرس معرفی شده که ظاهری کاملا متفاوت از نسخه‌های قالب‌های پیش فرض وردپرس دارد. این قالب از امکان تعیین نوع نوشته که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که می‌تواند مورد استفاده برنامه نویسان و استفاده کنندگان قرار بگیرد.

ظاهر این قالب به صورت کاملا ساده و یک ستونی در نظر گرفته شده که نشان دهنده کاملا وبلاگی بودن این طراحی است. اگر از برنامه نویسان وردپرس هستید با بررسی کد‌ها و قسمت‌های مختلف این قالب می‌توانید با آخرین استاندارد‌های کد نویسی قالب‌های وردپرس آشنا شوید.

wordpress-3.6-03

پشتبانی درونی از ویدیو و صوت

یکی از مشکلات قبلی وردپرس در نسخه‌های قبلی زمانی بود که قصد نمایش ویدیو و صوت را در وردپرس داشتیم که قالبا با افزونه‌های گوناگون یا استفاده های مختلفی از کاستوم فیلد‌ها برطرف می‌شد که این مسئله با تغییر قالب به مشکلی برای مدیران سایت‌ها تبدیل می‌شد اما در این نگارش وردپرس به صورت درونی از ویدیو و صوت پشتیبانی می‌کند.

در این نگارش وردپرس کتابخانه خارجی MediaElement.js به وردپرس اضافه شده که بوسیله آن می‌توان نمایش ویدیو و پخش صوت را به صورت عالی انجام داد همچنین بخش مدیریت نیز برای قرار دادن ویدیو‌ها و صوت تغییرات مناسبی کرده که دیگر نیاز به استفاده از افزونه‌ها و ترفند‌های مختلف را برطرف کرده است.

wordpress-3.6-video

قابلیت ذخیره اتوماتیک

در وردپرس ۳.۶ بهبود‌های بسیار مناسبی در ذخیره اتوماتیک صورت گرفته که امکان از دست دادن اطلاعات نوشته را بسیار کاهش داده بدین صورت که اطلاعات در مرورگر نویسنده دخیره می‌شود و در بازه‌های زمانی به سرور منتقل می‌شوند که اگر در این بین اینترنت شما قطع شود یا پنجره مرورگرتان بسته شود با مراجعه دوباره به صفحه ویرایش آن نوشته وردپرس پیغام وجود نسخه‌ای از نوشته در مرورگر را نمایش داده و این قابلیت‌ را برای کاربر فراهم می‌کند که آخرین نگارش را از روی مرورگر خود به سرور منتقل کند!.

wp-3.6-auto-save

قابلیت نمایش پیغام ورود جدید!

زمان‌های وجود دارد که سیشن مربوط به ورود کاربر در وردپرس تمام شده و کاربر به صفحه ورود منتقل می‌شود که باعث از دست رفتن اطلاعات وردپرس می‌شود! اما در این نسخه وقتی سیشن کاربر تمام می‌شود کاربر به جای انتقال صفحه ورود در همان صفحه در پنجره‌ای به کاربر قابلیت ورود به وردپرس فراهم می‌شود.

image_12

قابلیت قفل شدن نوشته برای نویسندگان

در وب سایت‌های که نویسندگان متعددی دارند مدیریت زمان‌های که دو نویسنده در حال ویرایش یک مطلب هستند یکی از مسائل دشوار بود ولی در این نگارش از وردپرس زمانی که نویسنده‌ای در حال ویرایش نوشته‌ای باشد و نویسنده دیگری قصد ویرایش همان نوشته را داشته باشد وردپرس آن نوشته را برای نویسنده جدید به صورت قفل نگهداری می‌کند و با پیغام مناسبی این مسئله را به ویرایشگر جدید اعلام می‌دارد همچنین در پیغامی که نمایش داده می‌شود این قابلیت نیز فراهم است  ( Take Over ) که نویسنده جدید قابلیت ویرایش را به دست آورده و مطلب را برای نویسنده اول قفل کند.

wp-2.-post-locking

طراحی دوباره قمست بازیابی نسخه‌های قبلی نوشته ( Post Revisions )

یکی از ویرایش‌های خوبی که در مدیریت وردپرس انجام شده طراحی دوباره قسمت نمایش و مقایسه نسخه‌های قدیمی یک نوشته است که در طراحی جدید از دو اسکرول بار برای این منظور استفاده می‌شود و همچنین تغییرات محتویات نوشته در هر دو نگارش با رنگ‌های مناسبی به نمایش در می‌آید که استفاده از این قسمت را نسبت به نسخه پیشین خود کاملا کاربردی کرده است.

wp-3.6-post-revision

طراحی مجدد قسمت مدیریت فهرست‌های وردپرس

قسمتی که در این نگارش از وردپرس تغییر اساسی را به خود دیده قسمت فهرست‌های وردپرس است که از طراحی شلوغ قبلی به یک طراحی با ایتم‌های کمتر تبدیل شده است. یک تب جدید در این صفحه افزوده شده که برای مدیریت مکان‌های نمایش منو‌های وردپرس است که در نگارش قبلی در همان صفحه در بالای پنل‌های انتخاب آیتم‌ها بود ولی در این نگارش به تب جدیدی منتقل شده تا از پیچیدگی جلوگیری کند.

image_13

نکته: اگر از استفاده کنندگان قدیمی وردپرس باشید در مشاهده اول شاید این تغییرات را مناسب ندانید  ولی با بررسی‌ها و تست‌های که صورت گرفته این طراحی کاربردی تر و استفاده از آن آسان تر از طراحی قدیمی است.

چه تغییراتی برای برنامه نویسان بوجود آمده!؟

لیست تغییراتی که برنامه نویسان وردپرس از آن بایستی اطلاع داشته باشند به صورت زیر است:

  • یکی از تغییرات مهم که بسیار برای برنامه نویسان مهم است افزوده شدن کتابخانه MediaElement.js به وردپرس است که از آن می‌توانند در قالب‌های وردپرسی خود با خیال راحت استفاده به عمل بیاورند همچنین کتابخانه‌های قبلی همچون jQuery UI و Backbone و… نیز بروز رسانی شده اند.
  • همچنین با افزوده شدن این کتابخانه به وردپرس امکان پشتیبانی درونی وردپرس از صوت و ویدیو نیز به وردپرس اضافه شده که در قسمت نوع نوشته‌ها می‌توان از آن استفاده کرد بدون نیاز به نصب افزونه اضافی.
  • مارک‌آپ بخش‌های فرم جستجو، فرم ثبت نظر و لیست نمایش دیدگاه‌ها به صورت مارک‌آپ های HTML5 مفهومی تر شده است.
  • قابلیت بررسی وجود داشتن کد کوتاه در یک متن بوسیله تابع has_shortcode() .
  • افزوده شدن پشتیبانی oEmbed از Rdio و Spotify.
  • افزوده شدن توابع wp_audio_shortcode() و  wp_video_shortcode().
  • و… ( اطلاعات بیشتر برای برنامه نویسان ).

اما برخلاف اخبار قبلی چه تغییراتی در وردپرس ۳.۶ وجود نداشت!؟

در خبرهای که در ماه‌های قبلی برای وردپرس ۳.۶ منتشر شده بود خبر از طراحی مجدد قسمت مدیریت و تغییر شکل آن به صورتی که به راحتی بتوان از نوع نوشته‌های وردپرس استفاده نمود، می‌دادند که در این نسخه پیاده سازی نشد! البته زیر ساخت‌های آن که پشتیبانی درونی از صوت و ویدیو بوده در این نسخه گنجانده شده است اما این قابلیت بنا به دلایلی در نسخه ۳.۸ وردپرس افزوده خواهد شد. نسخه ۳.۸ توسط خود سازنده وردپرس یعنی مت مولنوگ رهبری خواهد شد.

image_181

در آن نسخه از وردپرس شاهد تغییراتی فوق‌العاده در کل وردپرس خواهیم بود که وردپرس را از یک سیستم مدیریت محتوا به یک برنامه وب اپلیکیشنی تغییر خواهد داد! به زودی توضیحاتی در مورد وضعیت کنونی وردپرس و آینه آن در قالب چند نوشته خواهیم داشت.

 

©2012-2013 FarsiPress All rights reserved.

Web Design by Parsian CMS, Web Hosting by Parsian Networks 2004-2013 طراحی وب با استفاده از مدیریت محتوا شبکه پارسیان, دامنه و هاستینگ توسط شبکه پارسیان 2004-2013